Пропускане към основното съдържание

Архиви и Backup - малко светлина по въпроса с архивирането

Един от най-важните моменти в работата на всеки системен администратор е моментът в който трябва да се създаде архив или бекъп на информацията в сървъра.
Правилното структуриране е съществен елемент при необходимост от последващо възстановяване на даденият архив, ето защо ще си позволя да ви дам няколко препоръки и стратегии използвани от мен самият.

Тези методи и препоръки са се наложили и избистрили в течение на годините и успоредно с развитието на технологиите.

Ще започна първо с методите на архивиране, като ще отбележа, че няма да изброявам абсолютно всички, а само по-наложените. Също така ще ви опиша и предимствата и недостатъците на тези методи.

Първият и най-често използван метод е Mirror backup (огледален архив)
Използва се при RAID - т.нар. RAID 1 Mirror, лесен за изпълнение, но не е на 100% надежден.
Препоръчва се при използването на RAID 1 Mirror да се използват и другите методи за бекъп! 
При този метод се създава огледално копие на основната информация от един физически диск на друг. Когато един файл се запише на основния диск, то той автоматично се записва и на другия диск. Когато даден файл се с изтрие, той се изтрива и от огледалния диск.
Предимства - Бърз и лесен за изпълнение, Много ефективен при Disk Fail(при авария на един от двата диска).
Недостатъци - Риск от загуба на информацията при бедствия(пожари и др.), тъй като физически и двата диска се намират на една машина.

Друг често използван метод е Full Backup (пълен архив)
За разлика от Mirror backup, който е автоматичен и не изисква намеса,  Full Backup трябва да бъде конфигуриран предварително точно коя информация ще се архивира, къде ще бъде записан архива, колко често ще става архивирането. След като един път е конфигуриран бекъпа може да става ръчно или автоматизирано(чрез Scheduled tasks или Cron jobs). Честите пълни архиви водят до по-лесно възстановяване на информацията.
Предимства - Сравнително надежден бекъп при условие, че е направено архивиране на цялата система, и архивният файл е физически извън сървъра който архивираме(т.е. архива се намира на друг сървър, мрежов диск или външен диск и пр.).
Недостатъци - Сравнително бавен архив; Заема много дисково пространство.

Incremental Backup (частичен или инкрементален архив) - По дефиниция инкрементален архив е този, в който последователните копия на данните съдържат само частта, която е променена от предишното резервно копие. Спестява време и място.
Пример - пълен архив се прави веднъж седмично, в неделя както е по примера по-долу. В понеделник се записва архив само на данните, които са променени или добавени в понеделник. Във вторник архив се прави само на нещата, които са добавени или променени във вторник, за сряда същото и така нататък до неделя когато отново се прави пълен архив.

Какво се случва обаче ако в четвъртък системата се срине и се налага възстановяване от архив? Отговор - ще се наложи да възстановите пълния архив от неделя заедно с допълнителните архиви от понеделник, вторник и сряда.
Предимства - Бърз архив който не заема много дисково пространство.
Недостатъци - Бавно възстановяване; Риск от загуба на информация ако липсва дори и един инкрементален архив.


Differential Backup (диференциран архив) - Диференциалното архивиране архивира само файловете, които са се променили от последния пълен архив.

Да предположим например, че направите пълно архивиране в неделя. В понеделник ще се архивират само файловете, които са се променили от неделя до понеделник, във вторник ще се архивират само файловете, които са се променили от неделя, понеделник и вторник т.н. до следващия пълен архив в неделя.
В сравнение с Incremental Backup, Differential Backup заема повече дисково пространство.
Какво се случва обаче ако в четвъртък системата се срине и се налага възстановяване от архив? Отговор - ще се наложи да възстановите пълния архив от неделя и допълнителният архив от сряда.

Предимства - Бърз архив който заема много по-малко дисково пространство от Пълният архив.
Недостатъци - Бавно възстановяване; Заема повече дисково пространство от Differential Backup. 

След като покрихме накратко методите следва да споменем малко за мястото на архива.
Всяко място си има предимства и недостатъци. Сега ще изброя част от тях набързо:

Външен дискПреносими и обикновено по-евтини. Широкоразпространени, не особено надеждни.

Облачни услуги - Сигурна услуга за съхранение на вашия архив, която е извън вашия дом или офис. Файловете остават на сигурно място и са достижими по всяко време. Удобна е особено за големи организации и бизнеси. Цената е на базата на месечни и годишни абонаменти и е  свързана с обема дисково пространство. Изисква постоянен неограничен високоскоростен Интернет.


NAS устройства (Network Attached Storage) - Достъпно е отвсякъде във вашата мрежа. Сравнително надеждни.

След като изброихме накратко местата за съхранение на архивите изниква въпросът кое да изберем. Отговорът е и трите места, ако разполагате с бюджет разбира се. Ако сте с ограничен бюджет то поне се опитайте да съхранявате информацията на поне две устройства или услуги.
Един добър въпрос който можете да задавате когато искате да ви отпуснат бюджет е "Колко е важна информацията и какво ще струва ако се изгуби? Как ще се отрази на фирмата?" 

План за възстановяване на архив - Изградете си план, разпишете си добри практики и ги следвайте. Отговорете си на няколко въпроса:
- Колко лесно е да се възстановят големи масиви данни с метода на архивиране който използвам?
- Ще може ли архивът да се възстанови ако хардуерната конфигурация на сървъра се е променила?
- Когато възстановя някоя система или сървър, то има ли неща, които трябва да настроя ръчно?

Създаването и поддържането на архиви е  най-същественият елемент за една организация. Не пренебрегвайте архивирането, рано или късно ще ви се наложи да възстановявате изгубени данни.