След като на 22 септември 2009 във Франция беше приет закон срещу интернет пиратството, от днес той официално влиза в сила. Именно през септември френския парламент не издържа на натиска от страна на развлекателната индустрия и след ожесточена парламентарна битка бе приет закона „три удара и си вън” („three strikes and you are out” – слоган, използван от американския президент Бил Клинтън, имащ за цел да разгласи плановете си за задължителни доживотни присъди за тези, извършили трето поред тежко престъпление).
Прецедент на телеком, въвел правилото „три удара и си вън” (през февруари 2009), става ирландския доставчик Eircom. Съгласно постигнатото споразумение, звукозаписните компании ще предоставят на Eircom IP адресите на всики лица, за които имат данни, че незаконно свалят или качват в интернет авторски произведения. След това, след три предупреждения за нарушаване на авторски права отправени към интернет потребителите, Eircom предприема тяхното изключване.
След Ирландия, удар върху интернет пиратството ще се опита да нанесе и Франция. Според френското законодателство при регистриране на обмен на файлове, обект на авторски права, спрямо пиратите ще следват три стъпки: а) предупреждаване на абоната чрез е-mail; б) предупреждаване на абоната чрез писмо по пощата; в) в случай, с несъобразяване и с второто предупреждение, абоната може да отговаря пред съда, като съдия ще има правото да го глобява и да му прекратява достъпа до интернет.
Филмовата и музикалната индустрия смята, че първата от изброените по-горе стъпки ще откаже 2/3 от пиратите, а втората – повече от 95% от тях. Други смятат, че сериозните пирати ще намерят начин да заобиколят закона (и ще останат под мотото „Oсмели се да искаш повече” :)), а само обикновените интернет потребители ще бъдат хванати в незаконен обмен на защитена от авторски права информация.
До какъв резултат ще доведе във Франция този нов закон тепърва ни предстои да видим. Но едно е сигурно – той е безспорен успех за правозащитниците и дава заявка правилото „три удара и си вън” да се разпространи постепенно и в други държави членки на Европейския съюз.
Източник: http://p1.pcworld.bg
Коментари
Публикуване на коментар